top of page
Search

ANLIYORUM AMA KONUŞAMIYORUM

"Türkiye'de herkes artık İngilizce biliyor, öğrenmeye gerek yok!" Eminim, birçoğunuz bu basmakalıp cümleyi duyuyorsunuz. Peki, ülkemizde neden hala "Anlıyorum ama Konuşamıyorum" sorununu yaşıyoruz? İşte cevap bu yazıda saklı.


Kendi ana dilimiz haricinde bir dili edinmek, ki bu genelde İngilizce oluyor, bizim aklımıza tek bir çözüm yolu getiriyor; acilen kursa yazılmalıyım. Google'a yazdığımız sonsuz arama sonuçlarından sonra, kafamızda belirlediğimiz kriterlere uygun, fiyat-performans, lokasyon, kurs süresi, bir kuruma kollarımızı açarız. Fakat, bu süreç içerisinde, ne yazık ki, kurumun öğretim metodu, ders içeriği ile ilgili kriterlere dikkat etmeyiz. Yoğun ve yorucu geçen eğitim süreçlerinden sonra, yine başa döneriz ve hedef dili, yine, "Anlıyorum ama Konuşamıyorum" şeklinde tamamlarız. Bunun sebepleri aslında hem çok açık hem de çok acıdır.


Öncelikle, kurumların genel olarak önceliklerini ticari olarak belirlemesi ve bu kısma verdiği önemi ne yazık ki eğitim kısmına vermemesi.

İkinci olarak, öğretim metodunun tamamen klasik, demode ve beceriye dayalı olmadan seçilmesi. Okullarda gördüğümüz eğitim gibi uzun, yorucu ve gramere dayalı olmasıdır. 4 beceri üzerinden verilmeyen, özellikle, Dinleme ve Konuşma becerilerini geliştirmeden verilen eğitimler neticesinde öğrenci hedef dili istediği üzere edinemez.

Son olarak, tabii ki dersleri veren eğitimlerin niteliklerine dikkat etmeden, bölüm mezunu olmasını önemsemeden işe alınmaları da yeteri anlamda öğrenciye destek sağlayamaz.


Tüm bu sorunları göz önünde bulundurduğumuzda, çözümü nerede bulabiliriz? Ana dil metodunda! Her dersin bir konsept olarak ayarlandığı ve öncelikli olarak Dinleme ve Konuşma becerilerine odaklı olan eğitimler ile dili, ezberlemeden ve doğal süreç ile öğrenirsiniz. Bu eğitimin en iyi şekilde uygulanması için tabii ki tecrübeli ve profesyoneller tarafından veriliyor olması en büyük şart.


İkinci bir yabancı dil edinirken, lütfen yukarıda belirtilenlere özen gösterin, önce zamanınızı sonra da paranızı kişisel gelişiminize düşman kurumlarda harcamayın.


Sevgiler,

Gizem A.18 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page