top of page
Search

ERASMUS+ KAMPI & DETAYLARI

Erasmus+ Nedir?

Erasmus+, Avrupa Birliğinin eğitim, gençlik ve spor konularında üye devletler arasındaki değişim programlarının genel adıdır. Eğitim ayağı, her ne kadar yaygın olarak üniversite öğrencilerini kapsayan kısmı akla getirse de özellikle son 5 yıldır lise öğrencilerine yönelik kısım da ülkemizde aktif hale gelmiştir.


15 ila 18 yaş arasındaki gençlerin, böylesi akademik ve kültürel anlamda çok yönlü bir proje içerisinde bulunması kuşkusuz ki ileri yıllarda tecrübe edecekleri benzer projeler için muazzam bir katkı sağlamaktadır.


Projeye inanan ve destekleyen tüm liselerde idealist ve aktif eğitimciler öğrencilere yol göstermekte ve projenin de öngördüğü kriterler için öğrencileri logo yapımından, proje yazımına, sunum simülasyonlarında, kültürel tanıtımlara kadar hazırlamaktadır.


Erasmus+ sadece yabancı dil yeterliliğinin değil, aynı zamanda yaratıcılığın ve disiplinin de kendi gösterdiği bir platformdur. Ülkesini ve okulunu başka bir ülkede akademik donanıma sahip bir şekilde temsil edecek öğrenci için hazırlık süreci de tabii ki oldukça önemlidir.


KAMP DETAYLARI

Özel Kaleli Kişisel Gelişim Kursu’nun kurulduğu ilk günden itibaren mottosu; “YAŞAYARAK ÖĞREN!” olmuştur. Bu gaye doğrultusunda ilerlediği eğitim sistemi ve disiplininde, dilin yaşayan bir varlık olduğunu, sürekli geliştiğini ve değiştiğini peşinen kabul ederek öğretimlerine devam etmiştir. Yaşayan bir varlık olan insanın da bir dili edinirken aynı doğrultuda tecrübe ederek öğrenmesi oldukça önemlidir. Her dilin kendine has bir kültürü vardır çünkü kullanıldığı ülkeye adapte şekilde varlığını sürdürür. Bu durumda, aslında bir dil edinirken, bağlı bulunduğu kültürü de öğrenmiş oluruz. Kültürel farklılar dildeki farklılıkları da yaratmıştır. Bu sebeple, dilin sadece gramer yapısının ve kelimelerinin ezberlenerek, klasik yöntem ile edinilmesi ne yazık ki başarısız bir dil öğrenim sürecini gündeme getirir.


Tüm bu sebeplerden dolayı, Özel Kaleli Kişisel Gelişim Kursu’nun tüm yabancı dil eğitimleri, dört beceri üzerine dayalı (dinleme, konuşma, okuma yazma), her dersin bir konsept olarak ilerlediği ve kitap eğitimine bağlı olmadan, canlı müfredat desteği ve yaş, seviye, ilgi alanı üzerine şekillenen materyal üretimine dayalıdır. Böylelikle öğrenciler, hedef dili edinirken, doğal süreci takip eder ve dili, günlük hayatımızda aktif şekilde kullandığımız dört beceri üzerinden pratik eder. Ezberlemeden öğrendiği hedef dili, ilerleyen yıllarda unutması gibi bir durum söz konusu olamaz.


Bu eğitim sistemi ve disipliniyle oluşturulan programlardan bir tanesi ERASMUS+’dır. Özellikle lise öğrencileri için büyük öneme ve tecrübe edinimine sahip bu program için hem İngilizce hem de simülasyon ağırlıklı bir müfredatlandırma yapılmıştır. ERASMUS+ kampı boyunca öğrenciler, dil yeteneklerini geliştirmenin yanı sıra gideceği ülkenin kültürüne adapte olmak, akademik hayatta ve sonrasındaki iş hayatına uyum sağlamak için gerekli bilgileri edineceklerdir.


Kamp boyunca alınacak eğitim ve ders saatleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.
Yukarıda belirtilen toplamda 120 saatlik eğitim için yabancı uyruklu hocalar ve Türk hocalar iş birliğiyle ortak bir müfredat ortaya çıkartılmıştır. Kamp boyunca verilecek eğitimler, kendi alanında uzman ve tecrübeli öğretmenler tarafından sağlanacaktır. İş bölümü ve birliği çatısı altında oluşturulan kamp, öğrenciye optimum verimi sağlamak üzerine kurulmuştur.


28 Haziran – 31 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan ERASMUS+ Kampı, haftanın 3 günü (Pazartesi – Çarşamba – Cuma) saat 11:00 – 14:45 saatleri arasında olacaktır. Her bir ders günü teorik ve pratik ders planlanması üzerine kurulmuştur. Böylelikle, öğrenciler ders günü içerisindeki edinimlerini, pratik edebileceği fırsatı da bulacaklardır. Sınıflar maksimum 5 kişiden oluşmaktadır. Her bir sınıf, öğrenci analiz kriterleri ve dil becerileri değerlendirildikten sonra oluşturulup, seviyelerine göre eğitmen ataması yapılmaktadır.


ERASMUS+ KAMPI BURS FIRSATI

Her sene düzenlediği yaz kamplarında Özel Kaleli Kişisel Gelişim Kursu, 3 öğrenciye %100 burs vermektedir. ERASMUS+ Kampı için de 3 öğrenciye bu imkânı sunacaktır. Kurum bünyesinde yapılacak yazılı ve video bazlı mülakat sonrasında belirlenecek burs adayları, 28 Haziran’da eğitimlerine başlayacaklardır.36 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page